Trittau õpilasvahetus  12. mai KSG

3.–10. mail külastasid KSG õpilased taas meie kauaaegset partnerkooli Trittau Gümnaasiumit, mis asub Hamburgi lähedal Põhja-Saksamaal. Seekord osalesid 23 õpilast 7., 8., 9. ja 11. klassidest: Tambet Osman, Elina Tšuprin, Andre Ilmjärv, Saari Anete Loog, Birgit Rand, Aurelia Grace Talmon, Kristel Teeväli, Emma Aleksandra Jaanson, Elina Sepp, Gregor Krämann, Heili-Mae Möller, Maria Pagas, Maarja Kõiv, Eliis Lelov, Polina Richter, Katariina Pruus, Isabel Mölder, Erika Matilda Ojamaa, Georg Potsepp, Evelyn Tukkev, Ole Sixten Salström, Karl Lindma ja Valeria Mjagkov, lapsi saatsid õpetajad Laida Meigo ja Evelyn Vill-Kotsalainen.
Laupäeva õhtu ja pühapäeva (4. ja 5. mai) veetsid õpilased peredega. Kohtusime taas esmaspäeva, 6. mai hommikul koolis, kus meid tervitas kõigepealt Trittau kooli direktor ja seejärel tutvustasid saksa õpetajad Nils Neumann ja Brita Koch programmi, pärast seda suundusid kõik tundidesse.
Ka teisipäeva hommikul käisid meie lapsed oma vahetusõpilaste tundides, seejärel osalesid nad GPS rallil läbi Trittau linna, mille ajal pidid leidma vastuse koordinaatide järgi esitatud küsimustele, mis puudutasid linna ja seal asuvaid erinevaid kohti.
Kolmapäeva hommikul vara, juba kell 6 suundusime ühisele väljasõidule Friedrichskoogi Põhjamere ääres. Meil oli väga huvitav rännak, mille käigus giid tutvustas erinevaid Põhjameres kasvavaid taimi ja loomi. Põnevaks tegi asja see, et sakslased tavatsevad sellist matka teha tavaliselt paljajalu, kuna jalanõudega on oht jääda paksu mudakihti kinni. Osad meie õpilastest julgesid vaatamata 9-kraadisele õhutemperatuurile ka oma jalad paljaks võtta, teised kasutasid kummikuid. Edasi pidime sõitma Põhjamerd tutvustavasse muuseumi, kuid teel olles purunes meie bussi rehv ja järgmised 4 tundi veetsime maantee ääres rehviparandusautot oodates. Õnneks oli sealsamas lähedal talu, mille vahva pereniaine lubas meil oma hobuseid paitada ja nii möödus aeg lõbusamalt. Kahjuks muuseumi me enam ei jõudnudki, kuid kompensatsiooniks tegi bussifirma meile järgmisel päeval välja eine McDonaldsi restoranis.
Neljapäeva hommikupoolik möödus Hamburgi sadamapiirkonda tutvustaval ekskursioonil õpetaja Niels Neumanni juhatusel. Seejärel oli õpilastel võimalus omal käel Hamburgiga tutvuda.
Reede hommikul oligi käes aeg taas koju lennata. Osalenud õpilased jäid reisiga rahule.
Nende arvamused olid sellised:
„mulle meeldis Trittaus; ürituste korraldus oli okei“;
„pere oli tore ja vastutulev“;
„pere oli armas ja tore“;
„tunnid olid üpris huvitavad, ma sain kõigest aru ja teemad olid imelikult tuttavad“;
„meeldis see, et sealne kool erineb kõvasti meie koolist… tasuline toit, tunnid algavad varem, on vähem vahetunde jne“;
„sain erinevaid kogemusi“;
„oli alati, mida teha, aga sai ka puhata“;
„suur keelepraktika“;
„sain teada uusi sõnu“;
„kindlasti arendas keelekasutust, oli väga põnev kultuuriliste erinevuste ja sarnasuste tõttu“;
„sain reisilt palju uusi sõpru ja teadmisi linnade kohta“;
„ma õppisin ise hakkama saama ja kannatlik olema“.
Samas avaldati arvamust, et oleks võinud olla rohkem vaba aega Hamburgis, elasime ju natuke eemal suurlinnast, seega tuli aega liiklemiseks planeerida. Sellegipoolest jääb õpilasvahetus Trittausse paljudele õpilastele kauaks meelde. Nagu üks osaleja ütles: „See reis oli väga tore, võttis lausa pisara silma ja ta võiks toimuda igal aastal.“ Kaasasolnud õpetajad nõustuvad viimase lausega.

Nende arvamused olid sellised:
„mulle meeldis Trittaus; ürituste korraldus oli okei“;
„pere oli tore ja vastutulev“;
„pere oli armas ja tore“;
„sain erinevaid kogemusi“;
„oli alati, mida teha, aga sai ka puhata“;
„suur keelepraktika“;
„sain teada uusi sõnu“;
„sain reisilt palju uusi sõpru ja teadmisi linnade kohta“;
„ma õppisin ise hakkama saama ja kannatlik olema“.