Avaleht      Filmifestival      Koolielu      Koolielu      Filmifestivali ajaloost

KSG esimene filmifestival toimus 2002.a sügisel. Tollase filmifestivali korraldajad olid Tarmo Renter, Tiit Taimla, Andres Olvik, Risto Rõõmus, Joosep Pokla, Liis Rohtmets ja Lauri Mäe. Festivalil osales 6 filmi. Festivali võitis film „17 kevadist hetke ehk Stirlitzi parimad päevad”. Võidufilmi, mille autoriteks Risto Rõõmus, Andres Olvik, Tiit Taimla ja Tarmo Renter, loetakse kõrgetasemeliseks, see on osalenud ka teistel filmifestivalidel Eestis, näiteks NAFF.

 

nui3

 

Esimese festivali korraldajad ei teadnud toona veel, millisele tõeliselt suurele traditsioonile nad aluse olid pannud. Täpselt aasta pärast suutis teise festivali peakorraldaja Tiit Taimla publiku arvu eelneva aastaga võrreldes mitmekordistada. Teist festivali aitasid korraldada Tarmo Renter, Andres Olvik, Risto Rõõmus, Heiko Sikka, Janno Zovo, Tiiu Kalda ja Kristiine Naska. Osales taaskord kuus filmi. Võitjaks krooniti Madis Mäeoru “Cool Bustard”.

2003. aastal pandi aga alus veel teiselegi traditsioonile, mis nüüdseks kannab filmikuu nime. Kuu aja jooksul enne filmifestivali ennast näidatakse kooli aulas täispikki mängufilme.

 

nui2


Filmifestival kogus aga hoogsalt tuure, hoolimata asjaolust, et festivalile aluse pannud inimesed KSG lõpetasid, ei tulnud taandareng kõne allagi. Kolmanda festivali korraldamise võttis julgelt enda peale Heiko Sikka, teda aitasid paljude teiste seas Janno Zovo, Mikk Granström ning Tiiu Kalda. Festivalile tehti esimest korda korralik reklaamikampaania ka väljaspool kooli, 2004. aasta festivali žüriigi oli väga kõrgetasemeline. Publiku huvi oli suur, aulasse mahtus toona 300 inimest. Osales 8 filmi, võitis perekond Mäeoru film “Weltwanderer”. Alates kolmandast festivalist selgitatakse välja ka publiku lemmikfilm, esimese publikuauhinna võitmise au oli Mikk Granströmi, Heiko Sikka ja Janno Zovo filmil “Läbi vorsti”. 2004. aasta festivalil oli aga rohkesti muidki muutusi , pandi paika festivali nimi “KSG NUI” ja traditsiooniliseks auhinnaks sai suur puidust nui. Samuti hakkas festivali toetama PÖFF eesotsas JustFilmi ja Elen Lotmaniga. Paika pandi festivali toimumise aeg, selleks sai novembri kolmas neljapäev.

2005. aastal jätkas korraldusmeeskond sealt, kus eelmisel aastal pooleli jäädi. Reklaami võtmesõnadeks said suurejooneline kampaania väljaspool kooli ja veel suurejoonelisem koolis endas, hulgaliselt laialisaadetud pressiteated ja kuulutused näiteks BNSis. Festivali auhinnafondi toetasid PÖFFi piletitega jällegi Elen Lotman ja JustFilm. Revolutsioonilised uuendused jätkusid –  lava taha ehitati filmiautoritega intervjuude tegemiseks “green room”. Neljanda festivalil pildi eest vastutas Datel, kes rentis meile projektsioonitehnika viimase sõna, valgustuse eest täname Balti Kontserti.

17. november aastal 2005 oli enneolematu, publiku huvi oli kirjeldamatult suur, aulasse mahtus ligi 420 inimest. Festivali külastasid Eesti mainekad filmitegijad, žürii koosnes ainult oma ala professionaalidest, näiteks Igor Ruus, Olev Viima ja Peep Puks. Filmide pikkused jäid 5 ja 23 minuti vahele. Mõlemad auhinnad – žürii peapreemia ja publiku lemmik – võitis Taavi Lüütsepp filmiga "miasm". Üritusele eelnes muidugi ka filmikuu.

2005.aasta festivali peakorraldajaks oli Mikk Granström, assisteerisid Heiko Sikka, Janno Zovo, Tiiu Kalda jpt. Festival lõi laineid järgmistel päevadelgi. Novembri kolmanda neljapäeva õhtul KSGd külastanud inimesed  helistasid kooli ning tänasid direktor Ann Mändveeri väga hea ning suurepäraselt õnnestunud ürituse eest.

Kadrioru Saksa Gümnaasiumi filmifestivalist on saanud kooli populaarsemaid üritusi. Pea kõik koolivälised külastajad ütlevad  kui ühest suust - filmide tase on uskumatult kõrge ja õhkkond on kirjeldamatu, saalis valitsev ühtsustunne on sõnulseletamatu ning annab silmad ette igasugusele muule koolivaimule. KSG õpilaste tehtud filmid on ka mujal Eestis auhindu võitnud, Mikk Granströmi “Šedööver” saavutas Mark Soosaare filmifestivalil “F_ILM” 32 filmi seas teise koha, Madis Mäeorg on oma filmidega jõudnud ka kodumaa piiridest väljapoole.
“KSG NUI” on teoks saanud tänu usinatele ja töökatele inimestele ja loomulikult Kadrioru Saksa Gümnaasiumi toele, mainimata ei saa jätta ka teiste toetajate rolle. 2005. aasta filmifestival oli ametlik noorte filmifestival Eesti Filmiamatööride Liidus.

 

2006.aasta filmifestival KSG NUI 5

Festivalil jagati välja kaks Nuia: žüriilemmik ja publiku lemmik. Žürii lemmikuks sai film "Something about the Crown", autoriteks Hallik-Tuisk-Saarna production. Võitjale pani Hansapank auhinnaks välja 3000 krooni ja PÖFF hulgaliselt kinopileteid ning kohtumise hetkel Euroopas ühe kuulsama režissööri, soomlase Aku Louhimiesiga. Publiku lemmikuks valiti film "Lava", autoriks Mikk Granström. Publiku lemmik sai endale Hansapanga t-särgid ja PÖFFi piletid.
Viies sünnipäev läks kokkuvõttes hästi. Festivalil oli palju sponsoreid, meedias kajastati festivali kokku 12. korral ning publiku arvuks tuli 492. Viies filmifestival ületas rekordite poolest kõik varasemad Nuiad, lisaks suurele publiku arvule oli ka eelarve kahekordistunud, juurde tuli sponsoreid ja olemasolevad sponsorid suurendasid märgatavalt oma toetust. Ära tuleb märkida loomulikult Hansapank ja Elen Lotman ning JustFilm. Hansapangale meeldis üritus sedavõrd palju, et koostöö nendega jätkub ka edasipidi, lootetavast ka PÖFFiga.

 

2007.aasta filmifestival KSG NUI 6

(kirjatüki autor Liis Epro 10B) 
Sel aastal  toimus meie kooli päris oma filmifestival juba kuuendat korda. Nuia eestvedajaks oli sellelgi aastal hetkel juba KSG vilistlane Mikk Granström. Võib öelda, et selle aasta Nui oli kõikidest eelmistest palju teistsugusem. Selle aasta eripäraks oli see, et Nui toimus ühe neljapäeva õhtu asemel terve nädala. Esmaspäevast kolmapäevani oli meie kooli külaliseks Kinobuss eesotsas Mikk Rannaga ning nad viisid õpilaste seas läbi animatsioonikursusi. Esmaspäeval ja teisipäeval oli kooli aula täis innukaid põhikooli õpilasi ning juba kaugelt võis näha, et nad võtsid asja tõsiselt ning motivatsioonist ja innukusest neil puudu ei tule. Kolmapäevane animatsioonikursus gümnaasiumile oli samuti väga huvitav ning gümnasistid panid asja sisse ka palju huumorit. Kolmapäeva õhtuks võis öelda, et Kinobuss tegi oma tööd hästi ning kõik jäid animatsioonikursusega väga rahule. Kõik noored olid jagatud klasside kaupa gruppidesse ning iga grupp sai päeva lõpuks hakkama oma animatsioonifilmiga, mida näidati ka neljapäeva õhtul filmifestivalil.

Neljapäevane päev oli väga kiire ning töine. Nuia meeskond ning abilised olid juba varastel hommikutundidel koolis tegutsemas. Kes hoolitsesid söökide eest, kes valmistasid aulat suursündmuseks ette jne. Kella kolmest päeval võis juba ka ETV-d esimesel korrusel ringi liikumas näha.

Kell sai viis ning esimesed filmihuvilised olid juba kohal. Selle aasta esinduslikku žüriisse kuulusid Dirk Hoyer, Olev Remsu, Tarmo Teder ning Peep Puks. Mõni minut peale kuute läks festival käima ning asuti filme vaatama. Kokku oli filmifestivalil 11 filmi, millele lisandusid animatsioonifilmid. Festival käis poole üheteistkümneni õhtul välja ning peale lõppu olid emotsioonid head. Rahvas valis oma lemmikfilmiks Mikk Granströmi filmi „Vale” ning žürii leidis samuti ühiselt, et Miku film vääriks võitu.

Festivalikülastajaid oli sel aastal väga palju. Täpne külastajate arv ulatus lausa 485-ni.

Lõppkokkuvõtteks võib öelda, et kogu üritus läks sajaprotsendiliselt korda ning meeldis rahvale. Siiski on Nui igaaastane üritus, kus saab oma vabast ajast kokku palju vilistlasi, õpetajaid ning praegusi õpilasi ning kes teab, äkki sai nii mõnigi just selle aasta üritusest endale filmipisiku külge.

Jääme ootama järgmise novembrikuu Nuia, uusi filme, uusi filmitegijaid ning kõike muud!